Jak i gdzie nauczyć się języka obcego?

Wiele osób w ogóle nie jeździ na wakacje za granicę, bo boi się, że się nie dogada. Niestety nadal jest sporo osób, które nie mówią w żadnym obcym języku płynnie. Ale mając podstawy też da się porozumieć! Jednak jeśli chcemy jeździć po świecie bez przewodnika i biura podróży dobrze jest znać co najmniej jeden popularny język obcy.Nauka w szkole nie jest wystarczająca. Sami wiemy jak to jest. Albo poziom jest bardzo niski, bo klasa ma za mało uczniów, aby podzielić ją na grupy, albo na studiach sami taki bierzemy, żeby chociaż jeden przedmiot mieć z głowy. Trzeba robić coś dodatkowo. Ale uczenie się samodzielnie nie zawsze przynosi efekty. Poza tym z kim wtedy porozmawiamy? Kto nam pokaże błędy językowe? No właśnie.

Najlepiej uczyć się języków, w kraju, gdzie ten język jest ojczystym. Niemieckiego w Niemczech, hiszpańskiego w Hiszpanii itd. Żeby nie jechać samemu w ciemno można wybrać https://langzie.pl/kursy-wyjazdowe/ które nie kosztują dużo (cena wakacji za granicą), a wnoszą wiele do naszego życia (czy też naszych dzieci, które również można na takie kursy wysłać). Na kursy wyjazdowe można się wybrać nie tylko do UK, Niemiec czy Hiszpanii, ale uwaga także do RPA, Kanady, USA, Maroko!!!

Takie kursy to świetna okazja, żeby nie tylko nauczyć się języka pod opieką profesjonalistów, poznać nowych ludzi, ale też żeby pozwiedzać. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zobaczyć coś więcej, a jeszcze nie mówią płynnie w języku obcym albo dla nastolatków zamiast wakacji z rodzicami :)

Sama uczyłam się angielskiego dodatkowo w szkole językowej i na kursach. Tylko dzięki temu zdałam maturę z tego języka i mogę się nim swobodnie porozumiewać podczas wyjazdów. Teraz moim kolejnym językowym celem jest opanowanie niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Może na kursie wyjazdowym?

50 komentarzy:

 1. Zazdroszczę. Ja z uwagi na obowiązki i mojego małego, pięcioletniego syna nie bardzo mam możliwość wyjechać, ale to na pewno dobra opcja żeby przełamać nasze bariery językowe i poznać obyczaje, bo to też ważne. Na całe szczęście jest Internet i za pomocą różnych narzędzi można komunikować się z ludźmi na całym świecie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojedź z synem, jak nieco podrośnie ;) Są też takie opcje dla rodziców i dzieci. Dziecko będzie miało frajdę, a ty się przy nim czegoś nauczysz też.

   Usuń
 2. ja nie mam czasu na nauke ;p angielski dobry ruski dostateczny ;p myślę że nie zginę ;p

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tym się zgodzę najlepiej uczyć się w danym kraju chociaż dla mnie niemiecki to ciężko orzech gdzie się nie przenioslam tam inny gwara i tyle z tego wyszło; (

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre kraje tak mają... Słowenia na nieszczęście też. Człowiek się nauczył trochę, a oni od razu wiedzą, że to książkowy język, bo oni mówią inaczej.

   Usuń
 4. Ja chciałabym kiedyś zapisać się do szkoły i biegle nauczyć się władać językiem angielskim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są bardzo różne kursy, pilnuj tylko, żeby trafić do małej grupy :)

   Usuń
 5. To prawda, że najłatwiej uczy się w danym kraju i do tego otaczając się znajomymi, z którymi możemy porozumieć się tylko w tym języku. :) Dopóki nie zacznie się rozmawiać to wykute gramatyczne reguły i robione ćwiczenia na niewiele się zdają. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż ja mam mnóstwo znajomych z różnych krajów i pisze lub rozmawiam z nimi po angielsku non stop. To naprawdę pomaga, ale dopiero gdy jest to twój rodzimy język i znasz go perfekcyjnie możesz komuś pomóc w nauce.

   Usuń
 6. Dokładnie. W szkole każdy wie jak wygląda nauka. Podstawy się wie, ale żeby coś więcej nauczyć to już jest ciężko. Kiedyś chciałabym się zapisać na taki kurs i podszkolić język.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nawet podstaw do końca nie poznałam. Chodzi mi o czasy i ich zastosowanie w praktyce :D

   Usuń
 7. Ja właśnie chciałabym pojechać do Anglii ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać a po a tym trochę się boję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej i najbezpieczniej znajdź właśnie taki kurs, gdzie masz dedykowanego opiekuna w razie co. Bo samemu jechać i szukać tam szkoły może być trochę trudne.

   Usuń
 8. ja się uczę czytając książki po ang:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też to robię już od wielu lat. Seriale też oglądam w oryginale, czasem z angielskimi napisami. No chyba, że medyczne... to z polskimi :D

   Usuń
 9. Odwiedzanie obcojęzycznych krajów to najlepszy i najszybszy sposób na naukę ;) Ja chciałabym kiedyś wyjechać do Wielkiej Brytanii, żeby w końcu zacząć mówić płynnie w tym języku, i do Hiszpanii, żeby poznać chociaż podstawy i nauczyć się porozumiewać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze możesz spróbować kursu na 2-3 tygodnie albo programu tylko work and travel ;D

   Usuń
 10. Moim celem na 2017 rok jest nauka angielskiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja muszę nauczyć się angielskiego bo sporo zapomniałam... Ale zazwyczaj oglądam filmy z napisami (jestem wzrokowcem ) i tak najlepiej mi się uczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To też jest świetny sposób, ja oglądam tak seriale :D

   Usuń
 12. Ja znam 4 języki i pracuję nad piątym! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulacje! Ja mogę powiedzieć o 2... licząc polski :D

   Usuń
 13. Ja nie mam głowy do nauki języków.... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma tylko musisz znaleźć jakiś sposób odpowiedni dla siebie.

   Usuń
 14. Chyba powinnam poświęcać angielskiemu więcej czasu, ale niestety człowiek żyje w biegu, że nie ma czasu nawet porządnie się wyspać, a co dopiero nauczyć się angielskiego.
  >FOXYDIET<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz powtarzać pare słówek dziennie i już będzie lepiej po jakimś czasie ;D

   Usuń
 15. Ja się nauczyłam angielskiego głównie z oglądania filmów i seriali w oryginale i czytania artykułów po ang. Jeżeli chodzi o mówienie, to zdecydowanie wyjazdy i dużo kontaktu z obcokrajowcami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak kontakt z innymi ludźmi jest niezbędny. Ja dzięki temu, że jeżdżę sama i muszę się odezwać do kogoś mogę sobie to poćwiczyć :D

   Usuń
 16. Języki to potęga możliwości. Więc udał w takim kursie to również świetna sprawa. Bardzo dobrze napisany post. Pozdrawiam :)
  Mój blog ♥ Serdecznie zapraszam !

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja najwięcej się nauczyłam ogladajac filmy ;D i tłumacząc muzykę ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z muzyki, a właściwie z tekstów trochę się słoweńskiego nauczyłam :D

   Usuń
 18. ja jestem totalna kiepska w językach ;P

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak znajdę chwilę to na pewno zajrzę na tą stronę. Pozdrawiam jusinx.blogspot.com.

  OdpowiedzUsuń
 20. odwiedziłam sporo państw, czasem było ciężko się dogadać ale jakoś szło. Bardzo mnie zdziwiło, ze np w Grecji szło sie bardziej dogadać po polsku niż po angielsku ;)

  Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę cudownej niedzieli :)
  ANRU,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I w Bośni... zwłaszcza w Mostarze prawie każdy sklepikarz mówił po polsku :D

   Usuń
 21. Racja, uczyć się języków za granicą jest o wiele łatwiej bo mamy z nim styczność cały czas. ;)

  http://fasionsstyle.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I wtedy już musisz używać tego języka jak chcesz się dogadać ;D

   Usuń
 22. Podróże kształcą nie tylko z zakresu języka obcego. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że tak. Logistyka, medycyna, prawo... można by wymieniać dalej :D

   Usuń
 23. W Polsce trzeba mieć dużo szczęścia, aby nauczyć się języka w szkole. Moje koleżance to się udało. nauczyła się języka angielskiego w liceum. Ja uczyłam się Ja sama tyle szczęścia nie miałam. Niemiecki w szkole maskara jakaś. Jedynie sama nauczyłam się angielskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Ja gdyby nie korepetycje prywatnie przed maturą to bym jej chyba nie zdała, bo totalnie nie umiałam mówić.

   Usuń
 24. Fajna sprawa taki wyjazd, chętnie bym się z córką wybrała, bo jednak sucha nauka to nie to samo...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie. Co prawda lekcje z native speakerem też są fajne, ale dopiero jak musisz mówić w jakimś języku, bo nikt twojego nie zna to nauczysz się to robić ;)

   Usuń

Copyright © 2014 Jak dojadę do ? , Blogger