Kiedy należy Ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Jeżeli kiedykolwiek spotkało opóźnienie samolotu, dobrze wiesz, z jak dużym stresem to się wiąże. Kolejne godziny oczekiwania na lotnisku, często bez jedzenia i picia, pośród licznego tłumu, nie są niczym przyjemnym. I choć teoretycznie pod pewnymi warunkami przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot, w praktyce jego uzyskanie okazuje się trudne. Kiedy należy się odszkodowanie 

Opóźnienie lotu to najczęstszy problem, z jakim spotykają się klienci linii lotniczych. Unijne prawo, a dokładnie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr 261/2004 z 11 lutego 2004 r. dokładnie reguluje tę kwestię – przynajmniej w teorii, bo praktyka często wygląda inaczej niż zapisy widniejące w oficjalnych dokumentach. Mianowicie europejskie prawo stwierdza, że w przypadku lotu opóźnionego o więcej niż 3 godziny lub w sytuacji, gdy pasażer jest dowieziony na miejsce 3 godziny po pierwotnie planowanym czasie przylotu, należy mu się odszkodowanie, o ile przewoźnik nie poinformował o opóźnieniu z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Wysokość odszkodowania zależy od tego, jak bardzo lot został opóźniony i na jak dalekim dystansie odbywa się podróż. Oczywiście im większy dystans i dłuższe opóźnienie, tym większa kwota odszkodowania należy się poszkodowanemu pasażerowi.

Minimalne odszkodowanie za lot opóźniony o ponad 3 godzin może wynosić 250 euro, a maksymalne – 600 euro. Co istotne, jest to odszkodowanie zryczałtowane o stałej wysokości uzależnionej od długości lotu i czasu opóźnienia. Teoretycznie należy się ono każdemu pasażerowi, którego opóźniony lot spełnia wymienione wyżej warunki. Niestety tylko teoretycznie, ponieważ przewoźnicy robią wszystko, żeby nie płacić odszkodowań.

Teoria sobie, praktyka sobie 

Jak pokazują statystyki, w Wielkiej Brytanii w ciągu kilkunastu lat od wprowadzenia rozporządzenia unifikującego prawo pasażerów z krajów Unii Europejskiej do starania się o odszkodowanie za opóźniony lot tylko 2% brytyjskich pasażerów skorzystało z takiej możliwości. Oznacza to, że przewoźnicy uniknęli tym samym wypłaty – bagatela – ponad 4 miliardów euro tylko dlatego, że poszkodowani pasażerowi nie złożyli wniosku o należne im odszkodowanie za opóźniony lot. Dlaczego tak się dzieje?

Powód jest prosty: linie lotnicze chcą jak najbardziej zniechęcić klientów do składania wniosków o odszkodowanie za opóźniony lot i starają się odwlec całą procedurę w czasie. Przekonało się o tym wielu pasażerów, którzy od nierzetelnego przewoźnika otrzymali odmowną odpowiedź na żądanie wypłaty należnego odszkodowania.

Choć oczywiście istnieje możliwość odwołania się od tej decyzji, niewielu pasażerów ma czas i pieniądze na to, żeby angażować się w spory prawne z ogromnymi korporacjami, jakimi są linie lotnicze. Prawdę mówiąc, duża liczba pasażerów nie ma nawet świadomości swoich praw i tego, że w razie opóźnienia lotu można skutecznie starać się o rekompensatę.

Jak walczyć z nieuczciwym przewoźnikiem 

Aby uniknąć wypłaty odszkodowania za opóźniony lot, przewoźnicy powołują się na tzw. „nadzwyczajne okoliczności”, które do niego doprowadziły. Podkreślają więc, że zła pogoda albo usterka uniemożliwiły dotarcie na czas, co było czynnikiem niezależnym od firmy.

Mimo że rzeczywiście prawo unijne stwierdza, że w przypadku „nadzwyczajnych okoliczności” opóźniających lot przewoźnik nie musi wypłacać rekompensaty, to powoływanie się na ten zapis jest często nadużywane przez przewoźników, a argumentacja jak powyżej – bezzasadna. Dlatego poszkodowany pasażer powinien odwołać się od odmownej decyzji przewoźnika, jeżeli ma pewność, że należy mu się odszkodowanie za opóźniony lot.

Za „nadzwyczajną okoliczność” nie uznaje się bowiem ani niekorzystnych warunków atmosferycznych, ani usterki technicznej samolotu i warto o tym pamiętać jako pasażer linii lotniczych.

Jakie sytuacje wobec tego obejmują „nadzwyczajne okoliczności”? Takie, których przewoźnik nie jest stanie przewidzieć i odpowiednio szybko na nie zareagować, jak np. strajk obsługi albo pilotów, zamieszki na lotnisku, napięcia społeczne czy wprowadzenie odgórnego zakazu lotów.

Uzyskanie odszkodowania za opóźniony lot często wymaga poświęcenia wielu godzin na wypełnianie formularzy, odwoływanie się od odmownych decyzji przewoźnika i dowodzenie, że rekompensata rzeczywiście się należy.

Jeżeli jesteś pewien, że przysługuje Ci odszkodowanie w UK, możesz uzyskać profesjonalną pomoc w profesjonalnej kancelarii prawnej, takiej jak chociażby Optimal Solicitors, lub innej rodzimej firmy na wyspach, która pomoże Ci wypełnić i złożyć wniosek, a następnie będzie Cię reprezentować w sporze prawnym z przewoźnikiem. Dzięki temu oszczędzisz czas i zwiększysz szanse na sukces w walce o odszkodowanie, ale określony procent od uzyskanej kwoty będzie trzeba zapłacić kancelarii.

26 komentarzy:

 1. lubie Twój blog
  Mogę wiele się dowiedzieć.,.a że lubie podróżować to w sam raz temat dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujący wpis, zakładam, że większość ludzi nawet nie wie, że takie odszkodowania istnieją. Blog prowadzony bardzo ciekawie, na pewno wrócę tutaj jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety mało osób wie, a jeszcze mniej dochodzi swoich praw.

   Usuń
 3. Bardzo przydatne informacje :) Oj marzenie żeby tak polecieć samolotem *o*
  http://xgabisxworlds.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bilety są coraz tańsze, nawet po kraju możesz latać, tylko kupić i wsiąść :D

   Usuń
 4. ha! Jest umowa z tej umowy powinny obie strony się wywiązać i nie powinno być tak ze jedna musi druga może, to nie poważne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak powinno być, ale o jednym z przewoźników czytałam tak negatywne opinie... a co gorsza nawet nie udostępnia on adresu e-mailowego do rozstrzygania takich spraw. A to jest przecież o wiele wygodniejsze niż dzwonienie i opisywanie sprawy ustnie czy bieganie na lotnisko.

   Usuń
  2. No niestety nadal firmy robią nas w bambuko.

   Usuń
 5. Jestem ciekawa ile takie odszkodowania wynoszą, czasami okazuje się że cała walka o zwrot tego co teoretycznie nam się należy nie jest tego warta i pewnie defakto większość sobie odpuszcza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile mi wiadomo to jest nawet 600 euro, więc raczej warto :)

   Usuń
 6. Warto, ale szczerze jak znam ludzi to wolą poczekać te 3-5 godzin opóźnienia w dyskomforcie, a następnie jak wsiądą do samolotu to dostaną te przysłowiowe orzeszki, extra. I tak przewoźnicy kupują naszą ciszę. BTW może napisz o, "co możemy zrobić jak spóźni się nam pociąg" lub "odszkodowania od pkp" tak podsuwam myśl. Bardzo interesujący post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podanie pomysłu, faktycznie pociągi też się potrafią jeszcze spóźniać i to chyba nawet bardziej popisowo niż samoloty :D

   Usuń
 7. Nie latam samolotem i niestety nie miałam okazji być w takiej sytuacji. Mimo wszystko warto wiedzieć takie rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 8. świetnie,że jest ktoś taki jak Ty kto pisze o takich rzeczach, dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo ciekawy temat, wprawdze jeszcze nie latalam ale moze kiedys, zapraszam na ostatnie godziny rozdania :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pewnie większość ludzi jest nieświadoma prawa do odszkodowania. Dobrze, że jest strona, na której można się wszystkiego dowiedzieć i jest to napisane w sposób przystępny i przejrzysty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie większość nie wie, a ci co wiedzą to stwierdzają, że bez sensu, a to wcale nie takie trudne, a można naprawdę dostać pieniądze za swoje zszargane nerwy czy przesiadkę, która uciekła.

   Usuń
 11. Też o tym nie wiedziałam, ale też nigdy nie latałam. Może się przyda na przyszłość ;)
  I jak zawsze kombinowanie aby kasy nie wypuścić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale Ci się to po prostu należy a jak sama nie umiesz to możesz zgłosić się do firmy, która się tym zajmuje. Na tyle czasem jest to skomplikowane, że potrzebna jest pomoc.

   Usuń
 12. Twój blog to bomba informacji, z niego można sie wiele rzeczy dowiedzieć , jestem pod dużym wrażeniem tego co robisz ! Bede wpadała częściej 😊

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Jak dojadę do ? , Blogger