MAN Trucks wspólnie z DB Schenker pracują nad wykorzystaniem platooningu w logistyce


Wiodący dostawca usług logistycznych DB Schenker wspólnie z MAN Truck & Bus i Hochschule Fresenius University of Applied Sciences przekazali do praktycznego wykorzystania dwa połączone cyfrowo pojazdy ciężarowe. Kolumna maszyn wyruszyła z oddziału DB Schenker w Neufahrn koło Monachium. Pilotażowy projekt otrzymał wsparcie od rządu federalnego Niemiec w wysokości 2 milionów euro.


Obecny na inauguracji Federalny Minister Transportu i Infrastruktury Andreas Scheuer, powiedział: “Projekt jest wyznacznikiem kierunku rozwoju dla zautomatyzowanego i połączonego w sieć drogowego transportu towarowego”.

Platooning to system jazdy, w którym co najmniej dwa pojazdy ciężarowe poruszają się po drogach w konwoju, przy czym odległość pomiędzy nimi jest bardzo mała, a nad wszystkim czuwają systemy wspomagania jazdy i sterowania. Pojazdy są połączone ze sobą za pomocą elektronicznego "dyszla", którego rolą jest przekazywanie informacji pomiędzy maszynami w konwoju.

Pierwsza ciężarówka (Truck1 Polska) wyznacza prędkość i kierunek, podczas gdy pozostałe podążają za nią. Obecnie testy odbywają są na 145-kilometrowym odcinku autostrady A9 w Niemczech. Zespół badawczy planuje przeprowadzać przejazdy bez ładunku do początku sierpnia. Członek Zarządu DB Digitalization and Technology, Dr Sabina Jeschke wyjaśnia: "Projekt ten pozwoli ugruntować naszą pionierską pozycję w obszarze zautomatyzowanego oraz zintegrowanego kierowania pojazdami".

Joachim Drees, Dyrektor Generalny MAN Truck & Bus AG, wierzy, że projekt pozwoli marce osiągnąć pozycję lidera w automatyzacji i digitalizacji pojazdów użytkowych.

Technologia platooningu dla zastosowań w logistyce będzie wciąż optymalizowana pod względem bezpieczeństwa systemu, zmniejszenia zużycia paliwa czy lepszego wykorzystania przestrzeni na autostradach. Partnerzy projektu chcą również uzyskać od społeczeństwa informacje zwrotne odnośnie akceptacji tego modelu poruszania się po drogach, a także spełnienia wymogów polityki transportowej i warunków infrastrukturalnych.

Uniwersytet Hochschule Fresenius zbada psychospołeczne i neurofizjologiczne oddziaływanie platooningu na kierowców biorących udział w testach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Jak dojadę do ? , Blogger